WYDAWANIE ODPISÓW AKTÓW STANU CYWILNEGO
podstawa prawna: art. 79, art. 80, art.81, art. 82 i art.83 - prawo o aktach stanu cywilnego - ustawa z dnia 29 września 1986 r./tekst jednolity Dz. U.z 2004 r. Nr 161, poz.1688/
1.Na pisemny wniosek strony z ksiąg stanu cywilnego wydaje się:
- odpis skrócony aktu,
- odpis zupełny aktu.
Zgodnie z art. 83 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego "odpisy aktów stanu cywilnego wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka, lub przedstawiciela ustawowego". Ust. 2 cytowanego artykułu mówi, że odpisy "mogą być również wydane na wniosek innych osób, które w y k a ż ą w tym interes prawny".
2. Warunki uzyskania odpisu aktu:
- pisemny wniosek o wydanie odpisu,
- okazanie dokumentu stwierdzającego lub potwierdzającego tożsamość /dowód osobisty lub paszport/,
- udokumentowanie prawa do otrzymania odpisu /pokrewieństwo lub powinowactwo albo pełnomocnictwo od osoby uprawnionej/,
- określenie daty i miejsca sporządzenia aktu,
- wskazanie celu wydania odpisu,
3. Opłata skarbowa:
- za odpis skrócony aktu: 22 zł
- za odpis zupełny aktu: 33 zł
4. Wniosek o wydanie odpisu można złożyć osobiście w USC lub za pośrednictwem poczty.Na wniosek złożony osobiście odpisy wydaje się "od ręki".Jeżeli wniosek został nadesłany z terenu Polski, żądany odpis aktu, po ustaleniu, że osoba występująca z wnioskiem jest uprawniona do jego otrzymania i po uiszczeniu stosownej opłaty skarbowej, przesyła się bezpośrednio stronie. W przypadku wątpliwości co do uprawnień wnioskodawcy, odpis przekazuje się do usc - najbliższego miejsca jego zamieszkania, w celu przekazania go osobie zainteresowanej, po uprzednim sprawdzeniu prawa do otrzymania tego odpisu.
|